Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Operze. Spektakl dla młodzieży.

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Operze, a boicie się zapytać. Spektakl dla młodzieży

Pomysł

Pomysł realizacji projektu „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Operze, a boicie się zapytać”  wynika z braku oferty kulturalnej skierowanej do młodzieży. Większość propozycji przedsięwzięć kulturalnych i edukacyjnych skierowana jest do dzieci oraz dorosłych, ponieważ postrzega się ją jaka najłatwiejszą w przyswajaniu informacji. Projekt jest próbą przełamania tego stereotypu i potrzebą zwrócenia uwagi na tę grupę docelową. Spektakl dla młodzieży “Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Operze, a boicie się zapytać” to zarówno walory humorystyczny ale przede wszystkim edukacyjne. 

Projekt

“Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Operze…” charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem przygotowania zapewniając jednocześnie wysoki poziom artystyczny i merytoryczny realizacji całości zadania. Projekt tworzą ludzie na co dzień profesjonalnie zajmujący się operą i teatrem. Autorem pomysłu i scenariusza jest Jerzy Snakowski, wicedyrektor Opery Bałtyckiej, autor audycji operowych dla TVP oraz spektakli i programów edukacyjnych. Wykonawcą jest solistka operowa, występująca m.in. na scenie Opery Narodowej, Alicja Węgorzewska. Reżyserem – Jerzy Bończak, aktor i reżyser teatralny. Kostiumy i plakat przygotował Rafał Olbiński, światowej sławy malarz, grafik, twórca plakatów.

Innowacja

Ta innowacyjna produkcja teatralno-edukacyjna w postaci monodramu operowego ma na celu przybliżenie wiedzy na temat opery. Proponowany monodram, za pośrednictwem zabawnego monologu śpiewaczki operowej, stara się udowodnić, że opera potrafi i może być dla wszystkich. Koncept monodramu jest zatem prosty i zarazem przewrotny. Ta rzadko spotykana forma, mająca na celu przybliżenie i popularyzację sztuki operowej czyni go wyjątkowym projektem teatralnym, dzięki któremu widz łatwiej będzie mógł odebrać i zrozumieć operę poprzez jej edukacyjną wymowę.

Opera

Monodram został napisany tak, by zarówno wierny sympatyk opery znalazł tu wszystko co dla niego najważniejsze: klimat, tradycję, piękno klasycznie prowadzonego głosu, melodramatyczne historie, jak i osoba, która po raz pierwszy spotyka się z operą mogła poznać ją bliżej, także i od kulis. Opera to sztuka elitarna, poprzez wielość środków wyrazu, jakimi się posługuje (tekst, muzyka, śpiew, środki sceniczne itd.) jest sztuką hermetyczną, dla wielu na pozór trudną wręcz niedostępną w odbiorze. Spektakl ma na celu nie tylko przełamanie niechęci widza do jej odbioru, ale także wprowadzając go w świat opery, próbą zainteresowania tą sztuką. Dlatego też, zadanie ma wymiar zarówno popularyzatorski i edukacyjny. …„

Spektakl

Spektakl ma formę muzycznego monodramu. Wykonawczyni snuje swój monolog przerywany śpiewem i odgrywa żartobliwe scenki, w czym pomaga jej akompaniator-pianista,skrzypek oraz tancerz. W trakcie spektaklu wykonywane są arie z oper Verdiego, Belliniego, Moniuszki, Bizeta, Mozarta i innych. Arie dobrane są z ogromną dbałością. Wybór nie ogranicza się tylko do powszechnie znanych szlagierów operowych, ale pozwala zapoznać się i z mniej znanymi, ambitnymi utworami.

Zaletą tej innowacyjnej formy jest otwarta struktura – monolog składa się z kilkunastu niezależnych od siebie sekwencji, każda poświęcona innemu zagadnieniu. „…Kiedyś mama poprosiła mnie, bym przetłumaczyła jej, o czym śpiewam. Gdy przetłumaczyłam, powiedziała, że jednak wolałaby nie wiedzieć…”

Monodram

Monodram złożony jest z kilkunastu epizodów, w którym poruszamy takie kwestie, jak: dlaczego ciężko w operze zrozumieć jest śpiewany tekst, dlaczego aktorstwo operowe odbiega od aktorstwa np. filmowego, dlaczego kobiety grają role mężczyzn, jakie są kategorie głosu, dlaczego w operze jest tyle pozornie nonsensownych sytuacji itd. Tematy to jedynie pretekst do tego, by pokazać, że opera da się lubić. Są próbą spojrzenia na nie z innej, mniej poważnej perspektywy. Nie ma nic wspólnego z tradycyjnym recitalem operowym, eksponującym tylko walory głosowe wykonawcy.

Tu w centrum znajduje się opera jako dziedzina sztuki. Wspomniane kwestie artystka omawia w sposób żartobliwy. Opera zostaje zdjęta z piedestału i traktowana z przymrużeniem oka.

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Operze, a boicie się zapytać. Spektakl dla młodzieży.

  • Muzyczna edukacja
  • Interakcja z publicznością
  • Spektakl teatralno-edukacyjny dla młodzieży ( 12-18 lat)
  • W trakcie spektaklu artystka wykonuje są arie z oper Verdiego, Belliniego, Moniuszki, Bizeta, Mozarta
  • Uznani twórcy
  • Spektakl komediowy
  • W roli Divy, uznana śpiewaczka, mezzospran, reżyser, producent, Prezes Fundacji, Dyrektor Opery, Doktor sztuk muzycznych – Alicja Węgorzewska.
  • Czas trwania: 60 minut

Wszystko co chcecie wiedziec o operze spektakl dla młodzieży

SPRAWDŹ POZOSTAŁE OFERTY

Follow by Email
Facebook
Facebook
Instagram